Разлика помеѓу преработките на „Ешли Јанг“

Додадени 4 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава ka:ეშლი იანგი)
| years1 = 2003-2007 | caps1 = 98 | goals1 = 19 | clubs1 = [[Ватфорд ФК|Ватфорд]]
| years2 = 2007-2011 | caps2 = 157 | goals2 = 30 | clubs2 = [[Астон Вила]]
| years3 = 2011- | caps3 = 1426 | goals3 = 26 | clubs3 = [[ФК Манчестер Јунајтед|Манчестер Јунајтед]]
| nationalyears1 = 2007- | nationalcaps1 = 1826 | nationalgoals1 = 46 | nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англија]]
| pcupdate = 15 фебруари 2012
| ntupdate = 15 фебруари 2012
}}
 
'''Ешли Сајмон Јанг''' или ([[англиски јазик|англиски]]: ''Ashley Simon Young'') (роден на 9 јули, 1985) е англиски [[фудбалер]] кој игра како [[играч од средниот ред|крило]] за [[ФК Манчестер Јунајтед | Манчестер Јунајтед]] и [[Фудбалска репрезентација на Англија|Англискиот национален тим]]. Роден и израснат во [[Хертфордшаир]], Јанг ја започна својата кариера во [[Ватфорд ФК | Ватфорд]], што го прави својот прв сениорски настап во 2003 година под раководство на Реј Левингтон. Тој стана стандарден првотимец во сезоната 2004-05, и беше еден од клучните играчи на Ватфорд во нивна промоција во сезоната 2005-06. Јанг продолжи да игра добро за Ватфорд во [[Премиер лига]]та, а во јануари 2007 година тој се префрли во [[Астон Вила]] за сума од £ 8.000.000, што се издига на £ 9.650.000 со Add-ons. Тој се смести во првиот тим на тимот од [[Вила Парк]], и оттогаш заработи 18 меча за Англија, постигнувајќи четири гола. На 23 јуни 2011 година, Јанг потпиша за Манчестер Јунајтед за непознат надоместнадоместок.
 
 
40

уредувања