Разлика помеѓу преработките на „Балтословенски јазици“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Менува lv:Baltu-slāvu pirmvalodas hipotēze)
|child2=[[словенски јазици|словенски]]
}}
[[File:Slavic languages tree mk.svg|thumb|300px|right|Јазично стебло на балтословенските јазици.]]
 
'''Балтословенските јазици''' се група јазици составени од две големи [[Индоевропски јазици|индоевропски]] јазични групи, односно од [[Словенски јазици|словенските]] и [[Балтички јазици|балтичките јазици]]. Балтичките и словенските јазици споделуваат неколку лингвистички елементи кои не можат да се пронајдат кај останатите [[индоевропски јазици]], што посочува дека овие јазици имале еден ист развој и предок. Сепак, во научната јавност има поделба за тоа од која природа е врската меѓу овие јазици, односно некои лингвисти тврдат дека оваа врска е генеолошка, а други тврдат дека тие заеднички карактеристики се како резултат на контактот на јазиците.<ref name=enc>{{Harvcoltxt|Young|2006}}</ref>.