Разлика помеѓу преработките на „Орган“

Додадени 3 бајти ,  пред 8 години
Бубрегот е изграден од епително, крвно, сврзно и нервно ткиво. Бубрегот има улога да ги исфрла водата и штетните материи од организмот.
Мускулите се изградени од мускулно, сврзно, крвно и нервно ткиво и имаат улога во движењето.
 
 
'''Вегетативни органи'''
 
Вегетативни органи се:корен,листот и стеблото
 
Анонимен корисник