Разлика помеѓу преработките на „Орган“

Додадени 127 бајти ,  пред 7 години
с (r2.7.3) (Робот: Додава af:Orgaan)
Бубрегот е изграден од епително, крвно, сврзно и нервно ткиво. Бубрегот има улога да ги исфрла водата и штетните материи од организмот.
Мускулите се изградени од мускулно, сврзно, крвно и нервно ткиво и имаат улога во движењето.
'''Вегетативни органи'''
Вегетативни органи се:корен,листот и стеблото
 
[[Категорија:Анатомија]]
Анонимен корисник