Кралство Србија: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава eu:Serbiako Erresuma)
Нема опис на уредувањето
'''Кралството Србија''' била држава која егзистирала на [[Балкан]]от од [[1882]] од [[1918]] година. Била признаена како Принципал Србија според [[Берлински договор, 1878|Берлинскиот конгрес]] од 1878 година.
 
<gallery>
File:Serbia1878.png
File:Serbia1918 1.png
</gallery>
 
{{Yug-timeline}}
Анонимен корисник