Разлика помеѓу преработките на „Џовани Бокачо“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.217.66 (разговор), вратено на последната верзија на RedBot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.217.66 (разговор), вратено на последната верзија на RedBot)
[[Податотека:Boccaccio01.jpg|thumb|right|160px|Статуата на Бокачо покрај музејот [[Уфичи]], Фиренца.]]
 
== Творештвото на БркачоБокачо ==
 
Творештвото на Бокачо ја покажува предноста на неговиот раскажувачки талент, иако и тој го почнал творештвото со [[поезија]]. Песните во "Рими" кои ги пишувал во различни периоди од животот покажуваат дека тој ја нема дарбата на [[Данте Алигиери|Данте]] и на Петрарка за префинета поетска медитација за љубовта. Романот во проза ''[[Филокло]]'' има љубовно-авантуристичка содржина. И покрај својата почетничка несигурност, тој сведочи за талентот на идниот голем раскажувач.