Разлика помеѓу преработките на „Есеј“

Додадени 170 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
Стилот на пишување е најдобро да биде официјален, зашто разговорниот јазик изгледа несериозно и не е прифатлив за вакви текстови (освен ако се работи за неформален есеј).
 
Треба да бидете креативни. Не мора да се согласувате со официјалната критика. Но, вашите оригинални идеи и ставови треба јасно да ги образложите и да ги поткрепите со докази. Да се биде креативен значи да се има свој став, значи дека литературата (делото) ве допрело на посебен начин и вие тоа го искажувате.Потребно е да бидете доволно начитани за да знаете како да ги составите речениците во есејот.
 
Примери за есеи:
Анонимен корисник