Унгуџа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 40 бајти ,  пред 10 години
с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам ru:Унгуджа во ru:Занзибар (остров); козметички промени
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2) (Робот: Додава lt:Ungudža)
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам ru:Унгуджа во ru:Занзибар (остров); козметички промени)
[[Податотека:Topographic map of Zanzibar-mk.svg|мини|десно|350п|Карта на островот Унгуџа (Занзибар)]]
[[FileПодатотека:Map of Zanzibar Archipelago-mk.svg|мини|десно|350п|Карта на Занзибарските Острови.]]
'''Унгуџа''' или '''Занзибар''' ([[свахили]]: ''Unguja'' или ''Zanzibar'') е најголемиот и најзначајниот остров во [[Занзибар]], [[Танзанија]].
 
== Географија ==
Унгуџа е ридест остров, со должина од 85 км (север-југ) и максимална ширина од 30 км (исток-запад). Зафаќа вкупна површина од 2.600 км². Сместен е во јужната половина на Занзибарскиот Архипелаг во [[Индискиот Океан]], околу 59 км јужно од вториот остров по големина во архипелагот - [[Пемба]]. Унгуџа и танзаниското копно ги двои Занзибарскиот Теснец.
 
Островот е опкружен со разни помали острови, од кои само [[Тумбату]] и [[Узи (остров)|Узи]] се населени. Други забележливи острови се Баве, Чапвани, Чангу, Чумбе, Кизинго, Квале, Латам, Маутани, Миви, Мнемба, Мвана ва Мвана, Нианембе, Попо, Пунгуме и Уканга.
 
== Политика ==
Унгуџа и околните острови се делат на [[Региони во Танзанија|региони]]: [[Занзибар Центар/Југ]], [[Занзибар Север]] и [[Занзибар Град/Запад]]. Унгуџа му припаѓа на [[Занзибар]], кој е уставно утврден како „дел“ од [[Танзанија]], но со повисок степен на автономија. Управата на Занзибар е сместена во [[Стоун Таун]], на западното крајбрежје на Унгуџа .
 
== Население ==
Населението на Унгуџа во 2002 броело 622.459 жители<ref>[http://www.nbs.go.tz/index.php?option=com_content&view=article&id=104&Itemid=110 Попис на домаќинствата и занимањата на населението на Унгуџа] {{en}}</ref>, главно во градскиот регион на Занзибар.<ref>[http://www.tanzania.go.tz/census/unguja.htm Попис на Танзанија 2002] {{en}}</ref> Административен центар на островот е градот Занзибар, а во него спаѓа и историскиот [[Стоун Таун]] како и други приградски населби како Мичензани. Други поголеми места на островот се Мбвени, Мангапвани, Чвака и Нунгви.
 
Локалното население претежно говори „киунгуџа“ кој е [[дијалект]] на националниот јазик [[свахили]]. Ова наречје е употребено како стандард при утврдувањето на литературниот јазик.<ref>[http://www.britannica.com/EBchecked/topic/319730/Kiunguja Киунгуџа] - Британика {{en}}</ref>
 
== Стопанство ==
Главна стопанска гранка на островот е [[туризам|туризмот]]. Други локални гранки се [[земјоделство]]то (вклучувајќи го одгледувањето на зачини како [[каранфилче]]то) и [[рибарство]]то. Селата долж источното крајбрежје главно се заминаваат со одгледување на [[алги|морски треви]].
 
[[no:Unguja]]
[[pl:Zanzibar (wyspa)]]
[[ru:Занзибар (остров)]]
[[ru:Унгуджа]]
[[sv:Zanzibar (ö)]]
[[zh:安古迦岛]]