Разлика помеѓу преработките на „Грклан“

Додадени 335 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава ckb:گەروو)
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Anatomy
|Name = Грклан
|Image = Larynx external en.svg
|Caption = Анатомија на гркланот, антеролатерален поглед
|Image2 = Larynx endo 2.jpg
|Caption2 = Слика на грклан кај човек добиена со [[ендоскопија]]
}}
'''Гркланот''' ([[Латински јазик|лат]]. ''larynx'') е цевчест [[орган]] за [[дишење]] и создавање на [[глас]]от. Изграден е од [[‘Рскавица|‘рскавични]] елементи, од кои најголема е штитовидната ‘рскавица - [[Адамово јаболко]], [[Лажичеста ‘рскавица|парната лажичеста]], [[Прстенеста ‘рскавица|прстенестата ‘рскавица]], како и [[епиглотис]]от. Гркланот е постојано отворен, освен при [[Деглутација|голтање]], кога се затвора со епиглотисот. Со тоа се спречува влегување на [[храна]] во [[душник]]от.