Разлика помеѓу преработките на „Жетва“

Одземени 175 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава hu:Aratás)
с
[[Податотека:Оризова жетва-Кочани.jpg|мини|десно|250п|[[Ориз]]ова жетва во [[Кочани]].]]
[[Податотека:Agriculture in Volgograd Oblast 002.JPG|мини|Жетва со [[комбајн]].]]
'''Жетвата''' е постапка на собирање на узреаните [[земјоделска култура|посеви]] од [[поле (земјоделство)|полињата]]. Чинот на сечење на [[житарки]] или [[зрнесто растение|зрнести растенија]] се нарекува се нарекува „жнеење“<ref>[http://www.makedonski.info/search/%D0%B6%D0%B5%D1%82%D0%B2%D0%B0 жетва] - Дигитален речник на македонскиот јазик</ref>, и се врши со рачни орудија ([[коса (орудие)|коса]], [[срп]]) или со механизација ([[жнеалка]] или [[комбајн]]).<ref>{{цитирана книга |title=American Heritage Dictionary |edition=IV |year=2000 |publisher=Houghton Mifflin Co |location=Boston |isbn=0-618-08230-1}}</ref> Жетвата го означува крајот на сезоната на узревање на посевот и истата има големо културно значење во народниот живот во сите земји. Најзчајани се [[жетварски обичаи|жетварските празници]] и обичаи во кои се прославува бериќетната година, се благословува земјата и се изразува благодарност.
 
Кај малите земјопоседници, жетвата се одвива со рачни орудија, а големите полиња се жнеат исклучиво со машини, mechanized farms, harvesting utilizes the сот.е. автоматизирана земјоделска машинерија како што е [[комбајн]]от. Под поимот „жетва“ може да се подразберат и активностите непосредно по сечењето на растенијата како разладување, сортирање, чистење и пакување до моментот кога истите одат за откуп.
 
== Поврзано ==