Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска лавра“

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
с (r2.7.2) (Робот: Додава eu:Kievo-Petxerska Lavra)
Во [[1762]] година [[Руска Православна црква|Руската Православна црква]] ги признала печерските светители како општоруски. Во втората половина на [[18 век]] завршила канонизацијата на соборот на Печерските светители, кој вклучувал 45 преподобни, што почиваат во Далечните пештери, и 73 што почиваат во Блиските.
 
Во следните години започнала и големата реконструкција на комплексот. Кривуличавите подземни ходници биле проширени, а ѕидовите и сводовите биле потпрени со ѕидан камен, со што тие станале побезопасни и попроодни. Во [[19 век]], според одлуката на ''Духовниот Собор на Лаврата'', телата на преподобните биле поставени на едно ниво во сандаци од [[кипарисчемпрес]], [[даб]] и [[липа]]. Над секој сандак се наоѓала икона на починатиот. Повеќето икони се сочувани до денес.
 
Во [[1786]] година, Лаврата преминала под контрола на киевскиот митрополит.