NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3.776 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
[проверена преработка][проверена преработка]
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|привиден сјај Ч=9,6
|површински сјај=13,8
|привидни димензии={{#if: 11,5|11,5' x|}} {{#if: 9,8|9,8'|{{#if: 11,5|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Вилијам Хершел]]
|датум на откривање=[[9 септември]] [[1798]]
|алтернативни ознаки=UGC 11597{{#if: MCG 10-29-6|,|}} MCG 10-29-6{{#if: CGCG 304-6|,|}} CGCG 304-6{{#if: Arp 29|,|}} Arp 29{{#if: IRAS 20338+5958|,|}} IRAS 20338+5958{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 6946''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Лебед (соѕвездие)|Лебед]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 11597|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6946 се споменува и како UGC 11597{{#if: MCG 10-29-6|, MCG 10-29-6{{#if: CGCG 304-6|, CGCG 304-6{{#if: Arp 29|, Arp 29{{#if: IRAS 20338+5958|, IRAS 20338+5958{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Вилијам Хершел|Објектот е откриен на [[9 септември]] [[1798]] година од страна на [[Вилијам Хершел]]{{#if: рефлекторски телескоп|, со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 18,7 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6946 е од видот SBc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 8,8|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 8,8 mag{{#if: 9,6|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,6 mag{{#if: 13,8|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 13,8 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 9,6|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 9,6 mag{{#if: 13,8|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 13,8 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 13,8|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 13,8 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 11,5|{{#if: 9,8|NGC 6946 има привидни димензии од 11,5' х 9,8'.|NGC 6946 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11,5'.}}|{{#if: 9,8|NGC 6946 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9,8'.}}|}}{{#if: 11,5|{{#if: 8,8|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 9,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,8|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 11,5|{{#if: 8,8|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 9,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,8|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: 20 h 34 m 52,1 s|Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 20 h 34 m 52,1 s{{#if: +60° 9' 12""|, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +60° 9' 12"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: +60° 9' 12""|Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува +60° 9' 12"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 57|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 57°.|}}{{#if: 57|{{#if: 8,8|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 9,6|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 13,8|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 11,5|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 6946 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 65001. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 56; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 4246. {{#if: 598|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 598.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
== Користена литература ==
{{#if: Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|== Користена литература ==
* Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|}}
 
== Надворешни врски ==