Разлика помеѓу преработките на „Клиф Бартон“

Нема измена во големината ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Робот: Додава be,bg,bs,ca,cs,da,de,el,en,es,et,fa,fi,fr,he,hr,hu,id,it,ja,ka,ko,lb,lt,ms,nl,nn,no,pl,pt,ro,ru,simple,sk,sl,sv,tr,uk,zh)
=== Првите денови во бендот ===
Неговото доаѓање во Металика донесе позитивни вибрации помеѓу неговите колеги. Неговото брилијантни изведби се одликуваа со многу емоционалност и префинетост. Бас-солажите кои ги свиреше претставуваа мешавина од џез и психоделични мелодии. Добар пример за ова тврдење е песната "[[(Anesthesia) Pulling Teeth]]" од деби-албумот "[[Kill 'Em All]]". <ref>Metal Asylum ''"Биографија на Клиф Бартон"''[http://www.metal-asylum.org/muzac/burton.html, Metal Asylum]</ref>
Освен што свирел, тој исто така активно учествувал во компонирањето песни за вториот албум на групата, насловен како "[[Ride Thethe Lightning]]". Напишал музика за шест од осумте песни на албумот, од кои највпечатлива е иснтрументалната композиција "[[The Call Of Ktulu]]", каде бас-гитарата е ставена во водечка улога пред другите две електрични гитари.
 
=== Докажување во хеви-метал заедницата ===