Разлика помеѓу преработките на „NGC 6377“

Одземен 3.771 бајт ,  пред 8 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|привиден сјај Ч=15,7
|површински сјај=12,9
|привидни димензии={{#if: 0,7|0,7' x|}} {{#if: 0,3|0,3'|{{#if: 0,7|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Луис Свифт]]
|датум на откривање=[[1 септември]] [[1886]]
|алтернативни ознаки=UGC 10855{{#if: MCG 10-25-26|,|}} MCG 10-25-26{{#if: CGCG 300-24|,|}} CGCG 300-24{{#if: KCPG 516B|,|}} KCPG 516B{{#if: KAZ 136|,|}} KAZ 136{{#if: 7ZW 712|,|}} 7ZW 712{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 6377''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Змеј (соѕвездие)|Змеј]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: UGC 10855|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6377 се споменува и како UGC 10855{{#if: MCG 10-25-26|, MCG 10-25-26{{#if: CGCG 300-24|, CGCG 300-24{{#if: KCPG 516B|, KCPG 516B{{#if: KAZ 136|, KAZ 136{{#if: 7ZW 712|, 7ZW 712{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Луис Свифт|Објектот е откриен на [[1 септември]] [[1886]] година од страна на [[Луис Свифт]]{{#if: рефрактор|, со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 16 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6377 е од видот Sbc.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 14,9|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 14,9 mag{{#if: 15,7|, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 15,7 mag{{#if: 12,9|, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува 12,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 15,7|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 15,7 mag{{#if: 12,9|, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] 12,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: 12,9|[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува 12,9 mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 0,7|{{#if: 0,3|NGC 6377 има привидни димензии од 0,7' х 0,3'.|NGC 6377 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,7'.}}|{{#if: 0,3|NGC 6377 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,3'.}}|}}{{#if: 0,7|{{#if: 14,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,7|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 0,7|{{#if: 14,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,7|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,9|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: 17 h 25 m 23 s|Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 17 h 25 m 23 s{{#if: +58° 49' 22""|, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, +58° 49' 22"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: +58° 49' 22""|Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува +58° 49' 22"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: 58|[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од 58°.|}}{{#if: 58|{{#if: 14,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15,7|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 12,9|<ref name="SEDS"/>|{{#if: 0,7|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 6377 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката 60264. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 52; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 3900. {{#if: 1102|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1102.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).|== Користена литература ==
{{#if: Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General
Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"",
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).|== Користена литература ==
* Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General
Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"",
Tucson, Arizona: University of Arizona Press, 1973. (4016,0).|}}
 
== Надворешни врски ==