NGC 6025: Разлика помеѓу преработките

Одземени 3.968 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:)
(Automated import of articles)
 
с (Бот: Автоматизирана замена на текст (-{{#if: +{{subst:#if:))
|привиден сјај Ч=
|површински сјај=
|привидни димензии={{#if: 15|15' x|}} {{#if: |'|{{#if: 15|?'|}}}}
|црвено поместување=
|оддалеченост=
|откривач=[[Никлас Луј де Лакајл]]
|датум на откривање=[[ ]] [[1751]]
|алтернативни ознаки=OCL 939{{#if: ESO 136-SC14|,|}} ESO 136-SC14{{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}} {{#if: |,|}}
}}
'''NGC 6025''' е [[отворено ѕвездено јато]] во соѕвездието [[Јужен Триаголник (соѕвездие)|Јужен Триаголник]], кое се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
{{#if: OCL 939|Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6025 се споменува и како OCL 939{{#if: ESO 136-SC14|, ESO 136-SC14{{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, {{#if: |, .|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|.}}|}}
 
== Откривање ==
{{#if: Никлас Луј де Лакајл|Објектот е откриен на [[ ]] [[1751]] година од страна на [[Никлас Луј де Лакајл]]{{#if: рефрактор|, со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 0,5 cm.|.}}|}}
 
== Податоци ==
=== Податоци од набљудување ===
Според [[Хаблова низа|морфолошката класификација на галаксиите]], NGC 6025 е од видот II2p.<ref>{{NASA link|број={{{n}}}}}</ref> {{#if: 5,1|Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] со голо око изнесува 5,1 mag{{#if: |, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота mag{{#if: |, додека [[Површински сјај|површинскиот сјај]] изнесува mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: |Видливиот [[Привидна ѕвездена величина|сјај]] во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува mag{{#if: |, а [[Површински сјај|површинскиот сјај]] mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}|{{#if: |[[Површински сјај|Површинскиот сјај]] на објектот изнесува mag/arcmin<sup>2</sup>.<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>|}}}}}} {{#if: 15|{{#if: |NGC 6025 има привидни димензии од 15' х '.|NGC 6025 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.}}|{{#if: |NGC 6025 има само една позната привидна димензија, која изнесува '.}}|}}{{#if: 15|{{#if: 5,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: |<ref name="SEDS"/>|{{#if: |<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|{{#if: 15|{{#if: 5,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: |<ref name="SEDS"/>|{{#if: |<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}|}}}}
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. {{#if: 16 h 3 m 17,7 s|Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 16 h 3 m 17,7 s{{#if: -60° 25' 53""|, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -60° 25' 53"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>|.}}|{{#if: -60° 25' 53""|Неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, изнесува -60° 25' 53"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>}}|}} {{#if: |[[Положбен агол|Положбениот агол]] на објектот е во износ од °.|}}{{#if: |{{#if: 5,1|<ref name="SEDS"/>|{{#if: |<ref name="SEDS"/>|{{#if: |<ref name="SEDS"/>|{{#if: 15|<ref name="SEDS"/>|<ref name="SEDS">[http://spider.seds.org/ngc/revngcic.cgi?NGC{{{n}}} Students for the Exploration and Development of Space], поправени податоци за NGC {{{n}}}</ref>}}}}}}}}|}}
 
== Други поделби ==
Проучување на NGC 6025 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во [[Каталог на најважните галаксии|Каталогот на најважните галаксии]] (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 432; додека во [[Каталог на основни ѕвезди|Каталогот на основни ѕвезди]] (GSC) е групиран под бројот 9036. {{#if: N/A|Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од [[Паломарска опсерваторија|Паломарската опсерваторија]] во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.|}}
 
== Поврзано ==
{{наводи}}
 
== Користена литература ==
{{#if: Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|== Користена литература ==
* Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,
Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)|}}
 
== Надворешни врски ==