Источни Русини: Разлика помеѓу преработките

Додадени 123 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (MacedonianBoy ја премести страницата Русини (Украина) на Источни Русини)
Нема опис на уредувањето
 
Покрај ова име, Русините во историските документи се спомнуваат и по имињата '''Рутени''' и '''Малоруси'''. Исто така постојат и [[Западни Русини|Русини]] во [[Војводина]], чиј јазик спаѓа во групата на западнословенските јазици и е сличен со словачкиот.
 
==Поврзано==
{{commonscat|Rusyns}}
* [[Русини]]
* [[Западни Русини]]
* [[Украинци]]
 
{{Народ-никулец}}
{{Словенски народи}}
 
[[Категорија:СловениРусини]]
[[Категорија:Украина]]
 
[[an:Rusins]]