Источни Русини: Разлика помеѓу преработките

Commons Category
с (r2.6.4) (Робот: Менува ckb:ڕووسین)
(Commons Category)
 
Покрај ова име, Русините во историските документи се спомнуваат и по имињата '''Рутени''' и '''Малоруси'''. Исто така постојат и [[Западни Русини|Русини]] во [[Војводина]], чиј јазик спаѓа во групата на западнословенските јазици и е сличен со словачкиот.
{{commonscat|Rusyns}}
 
[[Категорија:Словени]]
203

уредувања