Разлика помеѓу преработките на „Александар I Епирски“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава bg:Александър I (Епир))
'''Александар I Епирски''' ([[старогрчки]]: ''Ἀλέξανδρος Α' της Ηπείρου'', 370 - 331 п.н.е.), исто така познат како '''Александар [[Молосија|Молосиски]]''' ([[старогрчки]]: ''Ἀλέξανδρος ο Μολοσσός''), бил крал на [[Епир (регионантичка држава)|Епир]] (350 - 331 п.н.е.) од [[Еакиди Епирски|Еакидската династија]].<ref name="DGRBM">{{cite encyclopedia | last = Mason | first = Charles Peter | authorlink = | title = Alexander | editor = [[William Smith (lexicographer)|William Smith]] | encyclopedia = [[Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology]] | volume = 1 | pages = 116 | publisher = [[Little, Brown and Company]] | location = Boston | year = 1867 | url = http://quod.lib.umich.edu/cgi/t/text/pageviewer-idx?c=moa;cc=moa;idno=acl3129.0001.001;size=l;frm=frameset;seq=131;page=root;view=image}}</ref> Како син на [[Неоптолем I Епирски|Неоптолем I]] и брат на [[Олимпија]], тој бил вујко на [[Александар Македонски]]. Во својата младост тој престојувал кај [[Филип II Македонски]]. Филип фактички му помогнал да стане крал на Епир, откако го симнал од престолот неговиот вујко [[Аримба]]. Кога Олимпија била протерана од страна на Филип II, 337 п.н.е., таа заминала кај нејзиниот брат, и се обидела да влијае на него да му објави војна на Филип.
 
Филип, го насетил заговорот, и го зајакнал сојузот со Александар I, давајќи ја неговата ќерка (внуката на Александар I) [[Клеопатра Македонска|Клеопатра]] за жена (336 п.н.е.). На свадбената церемонија врз Филип бил извршен атентат од страна на [[Павзаниј од Орест]]. 334 п.н.е., Александар I, aна барање на грчките колонии [[Таранто]] (во [[Magna Graecia]]), заминал за [[Италија]], со цел да им помогне во борбите против неколку [[Антички италијански племиња|Италијански племиња]], [[Луканијанците]] и [[Брутиите]]. После победата над [[Самнија|самнијците]] и Луканијците близу [[Пестум]], 332 п.н.е., тој склопил договор со [[Римската Република]]. Успехот сѐ уште ја следел неговата војска. Тој ја преземал [[Хераклеја (Луканија)|Хераклеја]] од Луканијците, и [[Терина]] и Сипонтум од Бртиите. Но бил измамен од страна на некои луканијанци, намамен близу [[Пандозија (Епир)|Пандозија]], на брегот на [[Ахерон]], и убиен при обидот да ја премине реката.
 
Во 334 п.н.е., Александар I, на барање на грчките колонии [[Таранто]] (во [[Magna Graecia]]), заминал за [[Италија]], со цел да им помогне во борбите против неколку [[Антички италијански племиња|италијански племиња]], [[Луканијанците]] и [[Брутиите]]. После победата над [[Самнија|Самнијците]] и Луканијците близу [[Пестум]], 332 п.н.е., тој склопил договор со [[Римската Република]]. Успехот сѐ уште ја следел неговата војска. Тој ја преземал [[Хераклеја (Луканија)|Хераклеја]] од Луканијците и [[Терина]] и Сипонтум од Брутиите. Но бил измамен од страна на некои луканијанци, намамен близу [[Пандозија (Епир)|Пандозија]], на брегот на [[Ахерон]] и убиен при обидот да ја премине реката.
 
Него го наследил неговиот син, [[Неоптолем II Епирски|Неоптолем II]], и ќерката, Кадмеа.<ref>[[Junianus Justinus|Justin]]. ''Epitome of Pompeius Trogus'', viii.6, ix.6, xii.2</ref><ref>[[Livy]]. ''[[Ab urbe condita (book)|Ab urbe condita]]'', viii.3, 17, 24</ref><ref>[[Aulus Gellius]]. ''Noctes Atticae'', xvii.21</ref>
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.livius.org/aj-al/alexander01/alexander_molossis.htm Lendering, Jona. "Alexander of Molossis". ''Livius.org'', 2004.] {{en}}
 
6.075

уредувања