Разлика помеѓу преработките на „Киселец“

Одземени 30 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.5) (Робот: Додава ku:Tirşo)
с
| classis = [[Дикотиледони]]
| ordo = [[Каранфилоцветни]]
| familia = [[РушителкиТроскоти]]
| genus = ''[[Киселци]]''
| species = '''''R. acetosa'''''
| binomial_authority = [[Карл Лине|L.]]
}}
'''Киселец''' ([[латински јазик|латнауч.]] ''Rumex acetosa'') е повеќегодишно [[ливада|ливадско]] [[растение]] што му припаѓа на семејството [[РушителкиТроскоти]] (''Polygonaceae'').
 
Достигнува височина од еден [[метар]], со длабоко развиени [[корен]]и во земјата. [[Лист]]овите му се со издолжена форма, а [[стебло]]то е исправено, избраздено по целата должина и може да се јаде. Листовите се благо зашилени, со многу долги дршки и наизменично прираснати за стеблото. На врвот од растението има мали [[цвет]]ови во облик на црвеникаво обоени метлички. Се развиваат од [[мај]] до [[јули]], а понекогаш после косење, по втор пат во [[есен]].