Разлика помеѓу преработките на „Идо“

Додадени 2.765 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: {{Infobox Language |name=Идо |caption=Seal |image=Ido seal |creator=група на реформатори на есперанто говорни...)
 
|iso1=io|iso2=ido|iso3=ido
}}
 
'''Идо''' е создаден вештачки јазик создаден со цел да стане универзален втор јазик за луѓето што зборуваат со различни лингвистички позадини. Тоа се создало како по примерот на англиски и француски јазик кои се користат како лингва франка т.е. универзални јазици. За разлика од англиски кој е природен јазик, идо бил специфично дизајниран за граматички, ортографски и лексикографски правила. Идо е карактеризиран како свесно креиран вештачки јазик. Најпознат е есперанто а потоа идо е следбеник на овој јазик и се мисли кој е на второ место идо или интерлингва јазик.
==Надворешни врски==
* [http://www.idistaro.com Idistaro.com, community site for speakers and learners of Ido]
* [http://es.geocities.com/krayono/publikaji.html Publikaji, published material in Ido]
* [http://es.geocities.com/kanaria1973/vortari.html Multilingual and specialized dictionaries]
* [http://es.geocities.com/krayono/kgd.pdf Kompleta Gramatiko Detaloza di la Linguo Internaciona Ido] (PDF), [http://ido.view.net.au/kgd/ in HTML], [http://ido.narod.ru/linguo/kgd/tabelo-di-kontenajo.htm again in HTML]
* [http://www.davidmann.us/ido/dictionaries/ Dyer Dictionary]
* [http://www.websters-online-dictionary.org/translation/Ido/ Webster's Ido-English Dictionary]
 
[[Категорија:Вештачки јазици]]
[[Категорија:Есперанто]]
 
[[af:Ido]]
[[als:Ido]]
[[ar:لغة إيدو]]
[[an:Ido]]
[[frp:Ido]]
[[ast:Ido]]
[[be-x-old:Іда]]
[[bg:Идо]]
[[ca:Ido]]
[[cs:Ido]]
[[da:Ido]]
[[de:Ido]]
[[et:Ido]]
[[es:Ido]]
[[eo:Ido (lingvo)]]
[[eu:Ido]]
[[fa:ایدو]]
[[fr:Ido]]
[[fy:Ido]]
[[ga:Ido]]
[[gl:Ido]]
[[ko:이도]]
[[hy:Իդո (արհեստական լեզու)]]
[[hr:Ido]]
[[io:Ido]]
[[id:Bahasa Ido]]
[[ia:Ido]]
[[is:Ido]]
[[it:Lingua ido]]
[[he:אידו (שפה)]]
[[ka:იდო]]
[[sw:Kiido]]
[[ku:Ido]]
[[la:Ido]]
[[lb:Ido]]
[[lt:Ido]]
[[li:Ido]]
[[hu:Ido nyelv]]
[[mt:Lingwa Ido]]
[[ms:Bahasa Ido]]
[[nl:Ido (kunsttaal)]]
[[ja:イド語]]
[[no:Ido]]
[[nn:Ido]]
[[nov:Ido]]
[[oc:Ido]]
[[nds:Ido]]
[[pl:Ido]]
[[pt:Ido]]
[[ro:Ido]]
[[ru:Идо]]
[[sco:Ido leid]]
[[sq:Gjuha ido]]
[[simple:Ido]]
[[sk:Ido]]
[[sl:Ido]]
[[sr:Идо]]
[[sh:Ido]]
[[fi:Ido]]
[[sv:Ido]]
[[th:ภาษาอิดอ]]
[[tr:İdo dili]]
[[uk:Ідо]]
[[vo:Ido]]
[[zh:伊多语]]
[[en:Ido]]