Разлика помеѓу преработките на „Здравцовидни“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Taxobox | name = Здравцовидни | image = GeraniumPalustre2.JPG | image_caption = ''Geranium palustre'' | regnum = Растенија | d...)
 
с
}}
 
'''ЗдравцитеЗдравцовидните''' ([[науч.]] ''Geraniales'') се мал [[ред (биологија)|ред]] на [[цветни растенија]] во рамките на розидната подгрупа [[дикотиледони]]. Најголема фамилија во редот се [[Здравци]]те (Geraniaceae) со над 800 видови. Останатите фамилии се помали, и вкупно учествуваат со помалку од 40 видови. Највеќето членови на редот се [[билка|билни]], но има и бали грмушки и дрвја.
 
Родот има мала стопанска важност. Некои видови од родот [[сардела]] (''Pelargonium'') се одгледуваат како украсни растенија и поради мирисливото масло. Истото важи и за повеќе видови од фамилијата Здравци.