Alexa Internet: Разлика помеѓу преработките

Додадени 315 бајти ,  пред 11 година
средување, интервики
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
(средување, интервики)
'''A'''ddress '''L'''ookup '''EX'''perts '''A'''uthority.
Секој веб сајт во светот има свој ранг, односно позиција на Alexa преку чија помош истиот и се проценува. Позицијата се добива преку посетителите. Колку повеќе посетители има сајтот, толку поголема позиција ќе има сајтот на официјалната ранг листа на Alexa.
Alexa е "ќерка"„ќерка“ на големата интернет компанија Амазон. Постојат и балкански Alexa сајтови, кои прикажуваат рејтинг на сајтови од одредени држави. Пример, [http://Alexa-MK.com]Alexa-MK. Ова е базата на сите Македонски веб сајтови, кои ги има над 1000. Моментално Македонската подгранка на Wikipedia е најпосетувана во Македонија.
 
== Надворешни врски ==
Alexa е "ќерка" на големата интернет компанија Амазон. Постојат и балкански Alexa сајтови, кои прикажуваат рејтинг на сајтови од одредени држави. Пример, [http://Alexa-MK.com]Alexa-MK. Ова е базата на сите Македонски веб сајтови, кои ги има над 1000. Моментално Македонската подгранка на Wikipedia е најпосетувана во Македонија.
<p>* [http://alexa-mk.com - Македонска ранг листа на сајтови.</p>]
<p>* [http://alexa-si.com - Словенска ранг листа на сајтови.</p>]
<p>* [http://alexa-rs.com - Српска ранг лист на сајтови.</p>]
<p>* [http://alexa-ba.com - Босанска листа на сајтови.</p>]
<p>* [http://alexa-hr.com - Хрватска листа на сајтови.</p>]
 
[[Категорија:Интернет]]
<p>http://alexa-mk.com - Македонска ранг листа на сајтови.</p>
<p>http://alexa-si.com - Словенска ранг листа на сајтови.</p>
<p>http://alexa-rs.com - Српска ранг лист на сајтови.</p>
<p>http://alexa-ba.com - Босанска листа на сајтови.</p>
<p>http://alexa-hr.com - Хрватска листа на сајтови.</p>
 
[[ar:أليكسا إنترنت]]
<p>За да го пријавите Вашиот веб сајт на некој од Балканските Alexa веб директориуми, треба да го додадете преку посебното копче "Додај веб сајт".</p>
[[be:Alexa Internet]]
 
[[be-x-old:Alexa Internet]]
[[Категорија:Интернет]]
[[bcl:Alexa Internet]]
[[ca:Alexa Internet]]
[[cs:Alexa Internet]]
[[de:Alexa Internet]]
[[en:Alexa Internet]]
[[es:Alexa Internet]]
[[eo:Alexa Internet]]
[[fa:الکسا اینترنت]]
[[fr:Alexa Internet]]
[[ko:알렉사 인터넷]]
[[id:Alexa Internet]]
[[it:Alexa]]
[[he:אלקסה]]
[[lt:Alexa Internet]]
[[hu:Alexa Internet]]
[[mt:Alexa Internet]]
[[nl:Alexa Internet]]
[[ja:アレクサ・インターネット]]
[[no:Alexa Internet]]
[[pl:Alexa Internet]]
[[pt:Alexa Internet]]
[[ro:Alexa Internet]]
[[ru:Alexa Internet]]
[[sq:Alexa Internet]]
[[simple:Alexa]]
[[ckb:ئه‌لێكسا ئینتەرنێت]]
[[fi:Alexa Internet]]
[[sv:Alexa Internet]]
[[th:อเล็กซา]]
[[tr:Alexa]]
[[uk:Alexa.com]]
[[vi:Alexa Internet]]
[[zh:Alexa Internet]]