Калорија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 39 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с r2.7.3) (Робот: Додава pms:Calorìa; козметички промени
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
'''Калорија''' (крат. '''кал''', '''cal''') е [[мерна единица|единица]] за [[енергија]] надвор од и постара од [[SI систем]]от. Нејзин твоец е францускиот научник [[Никола Клеман]] (1779-1842) кој во [[1824]] ја осмислил како единица за [[топлина]]<ref>Етимологија: [[француски јазик|француски]] ''calorie'', од [[латински јазик|латинскиот]] збор ''calor'' = „топлина“.</ref> Во највеќето научни области калоријата уште поодамна е заменета со [[џул]]от, па така денес главно се користи за изразување на [[енергетска вредност|енергетската вредност]] на [[храна]]та.
 
== Дефиниција ==