Разлика помеѓу преработките на „Американски долар“

Дополнување за податоците за доларот
с (r2.7.2+) (Робот: Менува vep:AÜV:oiden dollar)
(Дополнување за податоците за доларот)
 
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар исто така е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Во моментов, издавањето на валутата е под контрола на Федералната Банка на САД. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($). Кодот ISO 4217 за американскиот долар е USD. Американскиот долар исто така се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. Исто така банкнотата не се печати на хартија (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од памук.
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]] Сузе од 8б е прекрасна убавица. Сите ја сакаат и многу е позната !!!
 
{{Девизен курс|USD}}
Анонимен корисник