Разлика помеѓу преработките на „Организација за храна и земјоделство на ООН“

с
нема опис на уредувањето
с
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија ООН
| name = {{Collapsible list
|title = Организација на обединетите нации за исхрана и земјоделство на ООН
|titlestyle=text-align: center; min-height: 55px; background: none;
|liststyle=text-align: center; font-size: small;
}}
 
'''Организација на обединетите нацииОрганизацијата за исхрана и земјоделство на ООН''' ([[англ.]] ''Food and Agriculture Organization of the United Nations'') или скратено '''ФАО''' е основана во 1945 година како организација на [[ОН]] за борба против гладот. Целта на ФАО е да биде извор на информации и знаење за производството на храна и за исхраната. ФАО помага на посиромашните земји да го модернизираат земјоделството, шумарството и рибарството и да обезбедат здрава исхрана за сите.
 
'''Организација на обединетите нации за исхрана и земјоделство''' (англ. ''Food and Agriculture Organization of the United Nations'') или скратено '''ФАО''' е основана во 1945 година како организација на [[ОН]] за борба против гладот. Целта на ФАО е да биде извор на информации и знаење за производството на храна и за исхраната. ФАО помага на посиромашните земји да го модернизираат земјоделството, шумарството и рибарството и да обезбедат здрава исхрана за сите.
 
 
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.fao.org ВебсајтПортал на FAOФАО]
 
[[Категорија:Глобални организации]]
[[Категорија:Меѓународни институции]]
[[Категорија:Обединети Нации|ФИсхрана и земјоделство]]
 
[[ar:منظمة الأغذية والزراعة]]