Разлика помеѓу преработките на „Славеносрпски јазик“

Нема измена во големината ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Славеноспрски јазик (славяносербскій / ''slavjanoserbskij'' или словенскій ''slovenskij'') е форма на [[српски ...)
 
Славеноспрски јазик (славяносербскій / ''slavjanoserbskij'' или словенскій ''slovenskij'') е форма на [[српски јазик]] што најмногу била користена на крајот на 18 век и почетокот на 19 век од срското население во [[Војводина]], во дијаспората и други делови на [[ХабсбуршкаХапсбуршка монархија|ХабсбуршкаХапсбуршка монархија]]. Славеносрпски јазик бил под големо влијание на Црковнословенски јазик и од руски јазик во тогашно време.
 
== Види исто така ==