Разлика помеѓу преработките на „Голдене Ауе (Саксонија-Анхалт)“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Голдене Ауе''' е ''заедница на општини'' во округот Мансфелд-Зидхарц, во [[Саксон...)
 
'''Голдене Ауе''' ({{lang-de|Goldene Aue}}) е ''[[заедница на општини]]'' во округот [[Мансфелд-Зидхарц]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Пред 1 јануари 2010, била ''[[Амт (политичка единица)|Амт]]''. Се наоѓа јужно и западно од [[Зангерхаузен]]. Именувана е по долината [[Голдене Ауе]]. Седиштето на ''заедницата на општини'' е во Келбра.
 
''Заедница на општини'' Голдене Ауе се состои од следниве општини:
 
# [[Берга (Саксонија-Анхалт)|Берга]]