Разлика помеѓу преработките на „Хетштет“

Одземен 61 бајт ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Додава ba:Хетштедт)
}}
 
'''Хетштет''' ({{lang-de|Hettstedt}}) е град во округот [[Мансфелд-Зидхарц]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]], на реката [[Випер (Зале)|Випер]].
 
Почнувајќи од 1911, Хетштет бил ангажиран во производството на машини, клавири и вештачко ѓубре и соседниот округ и села биле загадени, поради блиските рудници за [[бакар]]. Други производи вклучувале [[сребро]], [[сулфурна киселина]] и мали количини на [[никел]] и [[злато]].
Хетштет е [[Збратимени градови|збратимен]] со:
 
* {{flagiconзнамеикона|Германија}} [[Феринген (Илер)|Феринген]], [[Германија]]
* {{flagiconзнамеикона|Германија}} [[Бергкамен]], [[Германија]] <ref name="RuhrTwins2010">{{цитирана веб страница |url= http://www.twins2010.com/fileadmin/user_upload/pic/Dokumente/List_of_Twin_Towns_01.pdf?PHPSESSID=2edd34819db21e450d3bb625549ce4fd |title= Список на збратимени градови во округот Рур |publisher= © 2009 [http://www.twins2010.com/index.php?id=home&L=1 Twins2010.com] |accessdate=2009-10-28}} </ref>
 
== Надворешни врски ==
 
* [http://www.hettstedt.de Страница на градот] {{de icon}}
 
== Наводи ==
{{наводи|colwidth=30em}}
;Забелешки
{{наводи|colwidth=30em}}
* {{Cite EB1911|W1EC=1|wstitle=Hettstedt}}
 
== Надворешни врски ==
{{Градови во Мансфелд-Зидхарц (округ)}}
 
* [http://www.hettstedt.de СтраницаОфицијална на градотстраница] {{de icon}}
 
[[Категорија:Градови во Саксонија-Анхалт]]
[[Категорија:Мансфелд-Зидхарц]]
 
{{Градови во Мансфелд-Зидхарц (округ)}}
{{МансфелдЗидхарц-никулец}}