Разлика помеѓу преработките на „Евроспорт“

Додадени 18 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
ЕУРОСПОРТ
 
 
 
 
Еуроспорт е паневропска телевизиска мрежа управувана од француска телевизиска мрежа ТФ1. Мрежата на каналите е достапна во 59 земји, на 20 различни јазици, обезбедувајќи гледачи кои следат преноси ос европски и интернационални спортски настани. Еуроспорт за прв пат почна да емитува сигнал на европските сателити на 5. февруари 1989 година.
 
== Спортски настани ==
 
 
СПОРТСКИ НАСТАНИ
 
 
 
Еуроспорт обезбедува гледачи кои следат преноси од европски и интернационални спортски настани. Тука се вклучени и УЕФА Лига на Шампиони, УЕФА Куп, Релито Париз - Дакар, Релито Монте Карло, Олимпијадата, велосипедски трки како што се Ле Тур Де Франс и трките на Британскиот Премиерен Календат, тениски настани како што се Френч Опен, Сони Ериксон ВТА Турнир, Светскиот Шампионат во Снукер, Шампионатите во Крикет, Светскиот Куп во Крикет, Светскиот Шампионат во Крикет, Австралиска Рагби Лига, зимски спортови и нови спортови како што се скејтинг и сурфање. Мрежата претходно ги покриваше и натпреварите од Европскиот Куп на Победниците на Куповите.
 
== Мото спорт ==
 
 
МОТОСПОРТ
 
 
 
Еуроспорт е партнер со организаторот на Светскиот Шампионат во Автомобили (ФИА) и Еуроспорт врши директен пренос на секоја трка. Пред 2006 година и организаторот на трките и самото првенство се претставувани од страна на Еуроспорт. Но, Еуроспорт го замоли организаторот на ФИА да го скратат времетраењето на трките од 3 часа на 2 часа. Тие го одбија барањето и оттогаш Еуроспорт нема откупено права за емитување на ова натпреварување. Во 2007 година, организаторот ги скрати автомобилските трки во Шампионатот на 2 часа.
Овој канал исто така пренесува настани и од Интернационалниот Рели Шампионат, ривалско натпреварување со Светскиот Рели Шампионат. Од 2008 година, врши пренос и од годишните трки во 24 часа Ле Ман.
 
== Историја ==
 
 
ИСТОРИЈА
 
 
 
Еуроспорт почна со работа во 1989 година како резултат на заедничкото вложување на Европската Телевизиска Унија (European Broadcasting Union) и Скај Телевизија. Кога Скај ТВ е соедини со Британската Сателитска Телевизиска Мрежа (British Satellite Broadcasting), тие одлучија дека треба да се фокусираат на спортски програм на Скај 1 и Спортски Канал, пуштена во употреба од Британската Сателитска Телевизиска Мрежа која го смени името во Скај Спортс. Еуроспорт се затвори во 1991 година по одбиената жалба на конкурентската телевизија Скринспорт (Screensport channel) до Европската Комисија поради корпоративната структура. Телевизијата беше спасена кога ТФ1 Групата одлучи БСкајБ Телевизија (BSkyB) да има заеднички сопственици. Новиот Еуроспорт канал можеше да емитува сигнал истиот месец. На 1. март 1993 година кабловскиот и сателитскиот канал Скринспорт се соедини со Еуроспорт. Еуроспорт на крајот доби нови сопственици, францускиот конзорциум, кој се состои од ТФ1 Групата, Канал Плус Групата и Хавас Имиџес (Havas Images). Од јануари 2001 година, мрежата целосно потпадна под сопственост на ТФ1.
Во 2008 година, Еуроспорт пушти во употреба сервис за претплата преку интернет (наречен Еуроспорт играч) кој им овозможува на интернет корисниците да ги гледаат Еуроспорт 1 и Еуроспорт 2 во живо, плус дополнителен пренос кој не е во можност да се следи на телевизија. Во текот на 2009 година, на тениските натпревари на Австралија Опен, интернет пристапот понуди покривање на директен пренос од пет тениски терени.
 
== Ребрендирање во 2011 година ==
 
 
 
РЕБРЕНДИРАЊЕ ВО 2011 ГОДИНА
 
 
 
На 5. април 2011 година Еуроспорт го ребрендираше овој канал. Ребрендирањето воведе шест нови интернет станици, заедно со ново лого и презентирачки стил како пренос во живо, така и снимки. Новиот изглед на директни преноси беше дизајниран во Париз од компанијата Ле Телекреатурс (Les Telecreateurs). Сите локални канали на Еуроспорт го прифатија новиот начин на работа.
 
== Преносот на Еуроспорт ==
 
 
ПРЕНОСОТ НА ЕУРОСПОРТ
 
 
 
Во рамките на Европа, Еуроспорт е достапен на основен дигитален телевизиски сервис. Од 1999 година, Еуроспорт обезбедува различни сервиси кои пренесуваат релевантни спортски настани на одреден јазик, рекламирање и коментирање на натпревари. Еуроспорт нуди самостоен канал кој пренесува стандардизирана верзија на каналот Еуроспорт Панеуропеан (Eurosport Pan-European). Заедно со ова, тука се вклучени и каналите во Франција, Велика Британија, Италија, Германија, Полска, нордиските земји и делови од азискиот пацифик. Овие канали нудат поголеми спортски понуди на локално ниво, но и искористување на постоечкиот паневропски пренос.
 
== Еуроспорт 2 ==
 
 
ДОПОЛНИТЕЛНИ КАНАЛИ
 
ЕУРОСПОРТ 2
 
 
 
Дополнителен канал кој овозможува повеќе спортски настани со директен пренос, емисии и најнови вести. Еуроспорт 2 беше пуштен во етерот на 10. јануари 2005 година и моментално е достапен во 35 земји, вршејќи перенос на 10 различни јазици: бугарски, англиски, француски, италијански, германски, грчки, унгарски, руски, полски, романски, српски и турски.
Еуроспорт 2 самата себе си се опишува како “новата генерација на спортски канали” посветена на тимски спортови, алтернативни спортови, забава, вклучувајќи кошарка, крикет, Националната Лига во хокеј на затворено, Американската Рагби Лига на затворено, сурфање, Шампионска Лига во одбојка, натпревари од Австралиската Рагби Лига, Светски Шампионат во руски хокеј и др.
 
== Еуроспорт HD ==
 
 
ЕУРОСПОРТ HD
 
На 25. мај 2008 година беше пуштена верзијата на канолот Еуроспорт, но со висока резолуција.
 
== Вести на Еуроспорт ==
 
 
ВЕСТИ НА ЕУРОСПОРТ
 
 
 
Канал за вести беше пуштен во етерот на 1. септември 2000годуина, вклучувајќи резултати во живо, прикажување на најдобрите моменти, ударни вести и коментирање. Сервисот нуди видео, текст и графички подобрувања каде што екранот може да се подели на четири дела, видео дел, кој ги покажува најдобрите моменти и вестите, на дното код за ударни вести и делот за погодоците кој нуди длабински анализи на резултати и натпревари.
 
== Британската Еуроспорт ==
 
 
БРИТАНСКАТА ЕУРОСПОРТ
 
 
 
Во Велика Британија, Бритиш Еуроспорт (British Eurosport) беше пуштена во 1999 година, заменувајќи ја Еуроспорт Интернатионал (Eurosport International) во многу полиња, со распоред и локален коментатор. Пуштањето на Бритиш Еуроспорт и креирањето на програмската шема само за Велика Британија беше финансирана од Премиум ТВ, која не се мешаше во спортските канали, но добиваше дел од приходите. Бритиш Еуроспорт има студио за презентирање на големи спортски настани и турнири во живо.
 
== Историја ==
 
[[Џејмс Ричардсон]] претходно беше водител на фудбалската [[Сериа А]] на каналот од [[2002]] година до [[2005]] година и [[2004]] година [[Лига на Шампиони|УЕФА Лига на Шампиони]] со гости во студиото вклучувајќи го Алан Карбишли, Диџеј Спуни, поранешните играчи на [[ФК Челси]], Пол Елиот, Ед де Гај, Реј Вилкинс, Роберто ди Матео и поранешниот голман на Челси, Карло Кудичини, кој сега е член на Тотенхем Хотспур, поранешниот репрезентативец Лутер Блисет и европските спортски новинари Габриеле Маркоти и Кцавиер Ривоите.
 
 
ИСТОРИЈА
 
 
 
Џејмс Ричардсон претходно беше водител на фудбалската Сериа А на каналот од 2002 година до 2005 година и 2004 година УЕФА Лига на Шампиони со гости во студиото вклучувајќи го Алан Карбишли, Диџеј Спуни, поранешните играчи на ФК Челси, Пол Елиот, Ед де Гај, Реј Вилкинс, Роберто ди Матео и поранешниот голман на Челси, Карло Кудичини, кој сега е член на Тотенхем Хотспур, поранешниот репрезентативец Лутер Блисет и европските спортски новинари Габриеле Маркоти и Кцавиер Ривоите.
Вил Вандерс е познат по разиграните најави за кикбокс и ги поздравува гледачите на јапонски, корејски, кинески и тајландски за воведот на емисијата за боречки вештини во понеделниците навечер наречена Фајт Клуб.
Бритиш Еуроспорт ги покрива натпреварите во снукер во текот на целата сезона, вклучувајќи и настани што не се покриени од страна на Би Би Си (BBC) Телевизија, како и Мастерсот во Шангај и Чајна Опен.