Разлика помеѓу преработките на „Источни Словени“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fr:Slaves orientaux)
{{Без извори|датум=август 2010}}
{{Инфокутија народ
[[Податотека:Slavic europe.png|мини|300п|Тeмнозеленa бојa - државите кои се населени со Источни Словени]]
|group = Источни Словени</br><small>Усходнія славяне ([[белоруски јазик|блр.]]) <br> Восточные славяне ([[руски јазик|ру.]]) <br>Східні слов'яни ([[украински јазик|ук.]])</small>
|image = [[File:Slavic europe.svg|200px|link=]]
|caption = Источните Словени (зелено) на картата на Европа.
|pop =>200 милиони
|regions =
Мнозинство: [[Белорусија]], [[Русија]], [[Украина]].
Малцинство: [[Естонија]], [[Литванија]], [[Латвија]], [[Молдавија]], поранешни советски републики.
|langs=[[источнословенски јазици]]:<br><small>[[белоруски јазик|белоруски]], [[руски јазик|руски]], [[русински јазик|русински]], [[украински јазик|украински]]</small>
|rels= [[атеизам]], [[православие]], [[католицизам]]
|related = [[Словени]]
}}
 
'''Источни Словени''' се група на [[Словени|словенски]] народи кои ги населуваат подручјата на [[Источна Европа]]. Државите во кои Источните Словени сочинуваат мнозинство на население се [[Русија]], [[Белорусија]] и [[Украина]]. Источните Словени истотака се мнозинство на население во непризнатата држава [[Придњестровие]], која е официјално дел на [[Молдавија]], но таа е фактички независна држава.