Разлика помеѓу преработките на „Иван I“

Додадени 96 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
'''Иван I Даниловиќ Калита''' (на [[руски јазик|руски]] ''Ива́н I Дани́лович Калита''́) бил [[кнез]] на [[Московско кнежество|Московското кнежество]] ([[1325]]-[[1340]]) и [[голем кнез]] на [[Владимирско-Суздалското кнежество]] ([[1328]]-[[1340]]). Тој е син на московскиот кнез [[Даниел Московски]] и брат на големиот кнез [[Јуриј III]].
 
== Биографија ==
Иван I бил малиот син на Данаил. Кога починал неговиот постар брат Јуриј, тој не оставил наследник па во 1325 година тој станал негов наследник, кое било потврдено и од страна на монголскиот хан. Тој продолжил со борбите против големиот кнез Твер за наследството на Владимирското кнежество. Во негово време со помош на Златната орда бил заземен Владимир и во 1331 година тој го присоединил Владимир кон својата територија. Тоа станало кога помалите кнежества како Твер, Новгород и Рјазан одбиле да плаќаат данок на Златната орда. По ова следувало предупредување од Златната орда дека неговите територијални претензии треба да престанат.
 
Иван I бил малиот син на ДанаилДаниел. Кога починал неговиот постар брат Јуриј, тој не оставил наследник па во [[1325]] година тој станал негов наследник, кое било потврдено и од страна на монголскиот хан. Тој продолжил со борбите против големиот тверски кнез Твер за наследството на [[Владимирско кнежество|Владимирското кнежество]]. Во негово време со помош на [[Златната орда]] бил заземен [[Владимир]] и во [[1331]] година тој го присоединил Владимир кон својата територија. Тоа станало кога помалите кнежества како Твер, Новгород и Рјазан одбиле да плаќаат данок на Златната орда. По ова следувало предупредување од Златната орда дека неговите територијални претензии треба да престанат.