Разлика помеѓу преработките на „Иван I“

Одземен 51 бајт ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| birth_date =1288
| birth_place ={{роден во|Москва}}
| death_date = {{починал на|31|март|1340}}
| death_place ={{{починал во|Москва}}
| date of burial =
| place of burial =[[Арханге3лскаАрхангелска катедрала]]
| religion = [[Православие]]
|}}
'''Иван I Даниловиќ Калита''' (на [[руски јазик|руски]] ''Ива́н I Дани́лович Калита''́) бил [[кнез]] на [[Московско кнежество|Московското кнежество]] ([[1325]]-[[1340]]) и [[голем кнез]] на [[Владимирско-Суздалското кнежество]] ([[1328]]-[[1340]]). Тој е син на московскиот кнез [[Даниел Московски]] и брат на големиот кнез [[Јуриј III]].
 
{{Русија-политичар-никулец}}
{{Руски владетели}}