Разлика помеѓу преработките на „Ајслебен“

Одземени 97 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава ba:Лютерштадт-Айслебен)
| Region = [[Список на светско и културно наследство на Европа|Европа и Северна Америка]]
| Year = 1996
| Session = 20-то.
| Link = http://whc.unesco.org/en/list/783
}}
Ајслебен има два дела, нов и стар град (Altstadt and Neustadt); вториот бил создаден за рудниците од Ајслебен во текот на 14-от век.
 
Ајслебен бил главен град на округот [[Мансфелдер Ланд]] и седиште на ''[[Амт (политичка единица)|заедницата на општини]]'' [[Лутерштат Ајслебен (заедница на општини)|Лутерштат Ајслебен]].
 
== Историја ==
* [[Гертруд Велика|Свети Гертруд Хелфта]], калуѓерка
 
== Наводи ==
== Надворешни врски ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Commons category|Eisleben}}
 
* [http://www.lutherstadt-eisleben.de СлужбенаОфицијална страница]
* [http://www.sacred-destinations.com/germany/eisleben.htm Места за Лутер во Ајслебен]
* [http://www.visitatio.de/sehenswuerdigkeit-3d/modell.html?o=27#gmAnchor 3Д-модел на родното место на Лутер]
 
<BR>
{{Објекти на светско наследство во Германија}}
{{Градови во Мансфелд-Зидхарц (округ)}}
 
[[Категорија:Знаменитости во Германија]]
[[Категорија:Мансфелд-Зидхарц]]
[[Категорија:Мартин Лутер]]
[[Категорија:Објекти на светско наследство на Германија]]
 
{{Објекти на светско наследство во Германија}}
{{Градови во Мансфелд-Зидхарц (округ)}}
{{МансфелдЗидхарц-никулец}}