Разлика помеѓу преработките на „Големо Московско Кнежевство“

нема опис на уредувањето
(нс)
 
'''Големото московско кнежество''' ([[руски]]: ''Великое княжество Московское'') било средновековно руско кнежество кое постоело во периодот од [[1263]] до [[1547]] година. Оваа кнежество било наследник на [[Владимирско-Суздалско кнежество|Владимирско-Суздалското кнежество]] а претходник на [[Руско царство|Руското царство]].