Разлика помеѓу преработките на „Фудбалски Лига куп на Англија“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Менува bg:Купа на Футболната лига (Англия); козметички промени)
Во неговите први години, покриеноста на натпреварувањето беше поделена меѓу БиБиСи и ИТВ, иако финалето беше обично на ИТВ (и беше емитувано само како преглед до 1984). Од 1988-89 до 2008-09, ИТВ беа единствените земски радиодифузери кои го покриваа натпреварувањето. Тие го емитуваа ексклузивно до 1996-97 кога Скај почна да го покрива, и ги доби ексклузивните права да го пренесува финалето во живо.
Во Австралија, два натпревари од секое коло, полуфиналињата и финалето се емитуваат во живо на Фокс Спортс. Во САД и Канада, натпреварите се пренесувани на Сетанта Спортс. Во Африка, Супер Спорт ги пренесува натпреварите, додека Тен Спортс и Тен Екшн+ го покриваат настанот во Индија и Пакистан. Во Скандинавија, натпреварите се пренесувани од Канал+.
 
{{Фудбал во Англија}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Лига куп}}
 
[[Категорија:Англиски фудбал]]