Разлика помеѓу преработките на „Винченцо Белини“

нема опис на уредувањето
с (Бот: Промена на шаблон: Биог-никулец)
'''[[Винченцо Белини]]''' ({{роден во|Катанија}}, {{роден на|1|ноември|1801}} - {{починал во|Париз}}, {{починал на|24|септември|1835}}), [[италија]]нски оперски композитор.
 
Тој е творец на [[италија]]нскиот оперски стил наречен [[белканто]]. Најпознати негови опери се „Норма“, „Месечарка“, „Пуританци“, „Капулети и Монтеки“ и други.тој бил мнгу познат
 
{{Никулец за биографија}}
Анонимен корисник