Разлика помеѓу преработките на „Илинден Спасе“

Додадени 72 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
 
[[Слика:IlindenSpase.jpg|thumb|right]]
Писателот '''Илинден Спасе''' е син на познатиот албански писател од македонско потекло Стерјо Спасе.
 
Писателот '''Илинден Спасе''' е син на познатиот албански писател од македонско потекло [[Стерјо Спасе]].
Илинден Спасе е роден во 1934 година во селото Глобочани, Мала Преспа, Република Албанија. Основното образование го завршил во родното место, а дипломирал на филологија на Универзитетот во Тирана. Работел како стручен соработник во Институтот за филологија и образование во Тирана.
 
Илинден Спасе е роден во 1934 година во селото Глобочани, [[Мала Преспа]], Република [[Албанија]]. Основното образование го завршил во родното место, а дипломирал на [[филологија]] на Универзитетот во [[Тирана]]. Работел како стручен соработник во Институтот за филологија и образование во Тирана.
Илинден Спaсе пишува на албански и македонски јазик. Автор е на две збирки раскази. Друштвото на писатели на Македонија го има прогласено за свој почесен член.
 
Илинден Спaсе пишува на албански и македонски јазик. Автор е на две збирки раскази. [[Друштвото на писатели на Македонија]] го има прогласено за свој почесен член.
 
 
[[Категорија: Македонци|С]]
[[Категорија: Албанија]]
155

уредувања