Даниел Московски: Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с r2.7.2+) (Робот: Менува sr:Данил Московски
Нема опис на уредувањето
Ред 11:
}}
'''Даниел Московски''' бил [[кнез]] на [[Москва]] во периодот од [[1263]] година. Тој бил син на [[Александар Невски]] и прв [[кнез]] на [[Москва]].
 
Данаил бил најмладиот син на [[Александар Невски]], големиот кнез на [[Владимир]], [[Новгород]] и [[Москва]]. Според традицијата, неговиот татко ја разделил својата територија на своите синови. Тој, како најмал го добил најмалото и тогаш неважно [[кнежество Москва]] кога по смртта на Невски, Данаил станал официјален владетел.
 
{{Руски владетели}}