Разлика помеѓу преработките на „Галаксија“

Одземени 12 бајти ,  пред 7 години
с
Отстрането уредувањето на 92.53.35.160 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot
с (Отстрането уредувањето на 92.53.35.160 (разговор), вратено на последната верзија на MerlIwBot)
[[Податотека: NGC_4414_(NASA-med).jpg|right|thumb|280px|'''[[NGC 4414]]''', Типична спирална галаксија во консталацијата Coma Berenice]]
 
'''Галаксија''' претставува гравитационен спој од [[Ѕвезда |ѕвездени]] системи, [[меѓуѕвездена прашина]], [[плазма]] и [[темна материја]]. Типичните галаксии бројат содржат од 10 [[милион]]и до 1 [[трилион]] ѕвезди, кои орбитираат околу заеднички центар на [[гравитација]]. Поголемиот дел од галаксиите се протегаат и до повеќе од неколку илјадници [[светлосна година|светлосни години]] во дијаметар.
 
Просторот помеѓу галаксиите е исполнет со [[плазма]] која не достига поголема [[вискозност]] од еден [[атом]] на [[метар кубен]]. Се претпоставува дека постојат повеќе од сто [[милијарда|милијарди]] галаксии во видливата [[вселена]]. www.hackzzone.tk
 
== Поврзано ==
[[el:Γαλαξίες]]
[[eml:Galâsia]]
[[en:GalaxиоGalaxy]]
[[es:Galaxia]]
[[eo:Galaksio]]