Разлика помеѓу преработките на „Галаксија“

Одземени 13 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
'''Галаксија''' претставува гравитационен спој од Ѕвезда ѕвездени системи, [[меѓуѕвездена прашина]], плазма и [[темна материја]]. Типичните галаксии бројат содржат од 10 [[милион]]и до 1 [[трилион]] ѕвезди, кои орбитираат околу заеднички центар на [[гравитација]]. Поголемиот дел од галаксиите се протегаат и до повеќе од неколку илјадници [[светлосна година|светлосни години]] во дијаметар.
 
Просторот помеѓу галаксиите е исполнет со [[плазма]] која не достига поголема [[вискозност]] од еден [[атом]] на [[метар кубен]]. Се претпоставува дека постојат повеќе од сто [[милијарда|милијарди]] галаксии во видливата [[вселена]]. ВВВwww.ХАКЗЗОНЕhackzzone.тк!tk
 
== Поврзано ==
Анонимен корисник