Разлика помеѓу преработките на „Староруски јазик“

с
нема опис на уредувањето
с
 
'''Старорускиот, cтароисточнословенскиот''' или познат уште и како стар источнословенски јазик ([[украински јазик|украински]]: ''давньоруська'', [[руски јазик|руски]]: ''древнерусский'') бил писмен јазик што се користел од [[10 век]] па сè до [[14 век]] од источните словени во државите од [[Источна Европа]]. Јазикот бил горе-долу зборуван на териториите на [[Русија]], [[Украина]] и [[Белорусија]] па дури и во источните делови на [[Полска]].
 
[[Податотека:Ostromirovo.jpg|мини|лево|Остромирово Евангелие од [[Новгород]] (средина на XI век)]]
 
Бидејќи јазикот бил зборуван на три различни територии, тој има и уште две различни имиња: