Разлика помеѓу преработките на „Мекерн“

Одземени 124 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.3) (Робот: Додава ba:Мёккерн)
|Website = [http://www.moeckern-flaeming.de/verzeichnis/objekt.php?mandat=18891/ Мекерн-Лобург-Флеминг]
|Bürgermeister = Франк фон Холи-Понинциц
|Partei = ЦДУCDU
}}
 
'''Мекерн''' ({{lang-de|Möckern}}) е град во округот [[Јериховер Ланд]], во [[Саксонија-Анхалт]], [[Германија]]. Се наоѓа источно од [[Магдебург]]. Бил дел од ''[[Амт (политичка единица)|заедницата на општини]]'' [[Мекерн-Лобург-Флеминг]]. [[Битка кај Мекерн|Битката кај Мекерн]] се случила јужно од градот во 1813.
 
== Историја ==
 
Мекерн првично бил наречен „Mokrianici“ од [[Словени]]те, кои први на населиле оваа област. Името значело ''влажно место'', во тоа време се однесувало на големите мочуришта околу реката [[Еле (река)|Еле]]. До средината на 10-от век, населбата била населена со Германци, но се верува дека веќе од крајот на 9-от век, населбата била под германско влијание. Како таква, населбата била должна во документ од [[Ото I, свет римски император|Ото Велики]] во 948 да плати десеток на манастирот Мориц во [[Магдебург]]. Документот се смета за прво споменување на местот. Во тој период, била изградена тврдина на местото на старата словенска населба, а нејзините ѕидини сè уште се дел од тврдината денес. Замокот служел како истурена позиција за заштита на Магдебург и да ги обезбеди важните патишта кон [[Бранденбург]] и [[Цербст]]. Во 955, Ото I се смета за основач на парохиската црква во Мекерн, следејќи ја неговата победа над Унгарија на 10 август таа година. Бидејќи на тој ден е ([[Свети Лаврентиј]]), црквата била именувана по светецот. Во 11-от век, Мекерн добил [[Бедем|ѕидини]] (направени од камења од 12-от век) со три порти. Мекерн веќе ја имал градската повелба.
 
Низ вековите, [[суверенитет]]от на Мекерн имал неколку пресврти. Во 12-от век, маркгрофот на [[Грофство Бранденбург|Бранденбург]] имал суверенитет, но во 1196, [[Ото II (маркгроф на Бранденбург)]] го доделил на [[бискупија]]та Магдебург. Од 14-от век, Мекерн станал дел од [[Опатија Кведлинбург|опатијата Кведлинбург]]. Во 1376, опатијата ја дала сувереноста назад на Бранденбург. Потоа, Мекерн бил менуван неколкупати, вклучувајќи ги и семејствата на благородници и [[Бискупија Магдебург|бискупијата Магдебург]]. Во 1472, по неколку обиди, принцот-електор на Бранденбург се откажал од бискупијата во корист на својот вазал. Сопственоста на феудот отишла на грофовите од Арнштајн-Линдоф, кои го држеле до 1524, кога изумреле. Во 1710, сопственоста преминала на Кристијан Вилхелм фон Мунхаузен и во 1742, на друго семејство, кој го држеле до 1945.
 
Во 17-от век, градот претрпел тешки оштетувања од окупацијата во 1626 во текот на [[Триесетгодишна војна|Триесетгодишната војна]] и [[пожар]] во 1688. По 1680, градот припаднал на бранденбуршкото-[[Прусија|пруско]] [[Војводство Магдебург]] и бил во поранешниот округ [[Јериховер Ланд]]. Новото градско собрание било изградени во 1700 и во 1715, Минхаузен изградил нов замок за да ја замени старат тврдина. Неговиот наследник, Вилхелм Хаген, го доградил замокот во 1840.
 
Серија на тешки судири помеѓу здружените [[Пруска армијаПрусија|пруско]]-[[Русија|руски]] трупи и француската армија на Наполеон јужно од Мекерн довеле до пораз на Французите на 5 април 1813. Ова било вовед во војната за ослободување против [[Наполеон]] и е позната како [[Битка кај Мекерн]].<ref>[http://www.napoleon-series.org/military/listings/c_germany.html Војни за ослободување, германски дел]</ref>
 
По [[Прусија|пруската]] конечна победа, кралството ја реорганизирало окружната администрација. Ова го довело Мекерн во новоформираниот округ [[Јериховер Ланд]], со [[Бург (Магдебург)|Бург]] како урбан округ. Градот претходно бил фармерски град со пиварниците и отворени пазари, но инфраструктурата почнала да се развива со воденици, парни мелници и фабрики за скроб, поттикнати од отворањето на железничката линија во 1892 помеѓу Магдебург и [[Лобург]]. Во 1895, поранешното градско собрание било заменето од трикатна ренесансна зграда. На крајот на 19-от век, Мекерн имал повеќе од 1.700 жители.
 
Релативниот развој на градот исто така се одразил и на приватната градба, која почнала во втората половина на 19-от век и продолжила сè до почетокот на Првата светска војна. Серија на нови улици биле изградени во западниот дел на градот, некои со куќи во [[Југендстил]]. На 5 мај 1945, Мекерн бил окупиран од [[Црвена армија|црвената армија]], убивајќи 42 жители.
 
По крајот на [[Втора светска војна|Втората светска војна]], [[Советска воена администрација во Германија|советските окупациски сили]] спровеле [[аграрна реформа]], конфискувајќи ја земјата од благородниците. Семејството Хаген ги изгубило замокот Мекерн и дел од покраинскиот архив од Магдебург бил преместен овде. Територијалната реформа во 1952 прво го поставила Мекерн во урбаниот округ Лобург, но подоцна во округот Бург. Во 1964, Мекерн имал население од 2.904.
 
Во 1960-тите, била основана голема живинарска фабрика била основана, меѓу најголемите од ваков вид во Источна Германија. По [[Повторно обединување на Германија|реобединувањетоповторното обединувањето на Германија]], фабриката бил преземена од корпоративна група, осигирувајќи 400 работни места во градот. Други поголеми производители се фабриката за ламинати кои се продаваат низ Европа. Поранешните сопственици на замокот, Хагенови, исто така се развила во 1991, тие се вратиле во Мекерн и ги повратиле деловите на нивните поранешно богатство. Замокот, кој останал во сопственост на градот, станал основно училиште во Мекерн во 1998, откако се иселил покраинскиот архив.
 
Градската администрација на Мекерн се споила со администрацијата на другите градови од 1991. Во 2005, и покрај големите локални протести, е основана болница за ментално неспособни криминални лица на 12 акри, во поранешна воена база во Лохов, дел од градот Мекерн.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.moeckern-flaeming.de/verzeichnis/objekt.php?mandat=18891 Заедница на општини Мекерн-Флеминг]
 
[[Категорија:Јериховер Ланд]]
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Градови во Јериховер Ланд (округ)}}
{{ЈериховерЛанд-никулец}}
 
[[Категорија:Јериховер Ланд]]
 
{{DEFAULTSORT:Mockern}}
 
[[ba:Мёккерн]]