Антанта: Разлика помеѓу преработките

Одземени 7 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:Europe 1914.png|right|thumb|325px|Европските воени сојузи во 1914. Земјите од [[Централниот сојуз]] (бордо боја),земјите на Антантата и сојузничките сили (сива боја) и [[неутралност|неутралните]] земји (жолта боја).]]
'''Антантата''' (од [[француски јазик|француски]] ''entente'' {{IPA-fr|ɑ̃tɑ̃t|}} „добра волја“„договор“) била [[воен сојуз]] кој бил создаден помеѓу [[Русија]], [[Франција]] и [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]] со цел зачувување на светските граници и спротивставување на [[имеријализам|империјалистичките]] цели на земјите од [[Централен сојуз|Централниот сојуз]].
 
Русија била членка на [[Лига на трите императори|Лигата на трите императори]]. Меѓутоа по распаѓањето на ваквата лига и судирот помеѓу Русија и [[Австро-Унгарија]] за превласт на [[Балкански Полуостров]], германскиот канцелар [[Ото фон Бизмарк]] во [[1887]] година се обидел да го осигура пријателството со Русија. Но, по неговото разрешување во [[1890]] година, германскиот крал [[Вилхелм II]] не успеал да ги задржи односите со Русија, па Русија склучила сојузништво со Франција во [[1894]] година.