Разлика помеѓу преработките на „Витамин“

Додадени 16 бајти ,  пред 8 години
с
r2.7.3) (Робот: Додава si:විටමින්; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Менува hi:पोषक)
с (r2.7.3) (Робот: Додава si:විටමින්; козметички промени)
!'''''Витамини'''''!!'''''Значење и во што се раствора'''''!!'''''Дефицит и авитаминози'''''!!'''''Хиповитаминози'''''!!'''''Природни извори'''''
|-
|'''[[Витамин B1|B<sub>1</sub>]] ''' (Тиамин)<br />||Водорастворлив. [[Метаболизам]] на [[јаглехидрат]]и||[[Парализа]] и [[атрофија]] на [[мускул|мускулите]]ите||[[Бери-бери]] (Полинеуритис)||[[Месо]], [[црн дроб]], [[јајце|јајца]], лушпи од [[жито]], мешунки, [[орев]] и др.
|-
|'''[[Витамин B2|B<sub>2</sub>]]''' (Рибофлавин)<br />||Водорастворлив. Коензим FMN (флавин-мононуклеотид), FAD (флавин-аденин-динуклеотид)||Воспаление во аглите на устата||[[Дерматитис]], [[снежно слепило]]||[[Млеко]], јајце, [[риба]], внатрешни [[орган]]и, [[спанаќ]], [[грашак]] и др.
[[sq:Vitaminat]]
[[scn:Vitamina]]
[[si:විටමින්]]
[[simple:Vitamin]]
[[sk:Vitamín]]