Разлика помеѓу преработките на „Зурла (македонска)“

нема опис на уредувањето
 
[[Податотека:zurla.jpg|thumb|right|120px|Зурла]]
'''Зурлата''' е [[македонски народни инструменти|македонски народен дувачки инструмент]] направен од [[орев|оревово]] или [[слива|сливово дрво]]. Зурлите, исто така, се користат во народната музика од земјите во регионот, особено [[Ерменија]], [[Бугарија]], [[Хрватска]], [[Турција]], [[Азербејџан]], [[Ирак]], [[Курдистан]], [[Грција]], [[Асирија]], [[Иран]], [[Израел]], [[Авганистан]], [[Албанија]], [[Босна]] и другите [[Кавкаски|Кавкаски земји]]. Најчесто се изработува од кајсија (Prunus Armeniaca). Името зурла дошло преку турскиот збор „zurna, surla", кој потекнува од персискиот збор сурна(ј) [[wikt:سرنای|سرنای]] ''surnāy'' (сур = прослава + нај = кавал). Се состои од два дела: конусна цевка и [[славец]] кој се вметнува во горниот крај.
 
Зурлата има седум дупки и една палечна дупка од задната страна, како и издувни дупки при долниот дел, и трска со диск на горниот.
 
Репертоарот на зурлата се состои од [[оро|ора]], кои се изведуваат на свадби, празници или испраќања.
[[ar:زرنة]]
[[az:Zurna]]
[[bg:Зурна]]
[[de:Zurna]]
[[es:Zurna]]
[[fr:Zurna]]
[[hy:Զուռնա]]
[[hr:Zurle]]
[[it:Zurna]]
[[he:זורנה]]
[[ka:ზურნა]]
[[hu:Zurna]]
[[nl:Zurna]]
[[ja:ズルナ]]
[[no:Zurna]]
[[nn:Zurna]]
[[pl:Surma (instrument)]]
[[crh:Zurna]]
[[ru:Зурна]]
[[sk:Zurna]]
[[ckb:زوڕنا]]
[[sv:Zurna]]
[[tr:Zurna]]
[[uk:Туйдук]]
 
[[Категорија:Дрвени дувачки инструменти]]
Анонимен корисник