Разлика помеѓу преработките на „Покраини во Сао Томе и Принсипе“

с
r2.7.3) (Робот: Ја менувам sr:Провинције Сао Томе и Принципеа во sr:Провинције Сао Томе и Принсипеа; козметички промени
с (r2.7.3) (Робот: Ја менувам sr:Провинције Сао Томе и Принципеа во sr:Провинције Сао Томе и Принсипеа; козметички промени)
[[FileПодатотека:São Tomé and Príncipe.svg|thumb|right|200px|Карта на Сао Томе и Принсипе.]]
'''Покраините на [[Сао Томе и Принсипе]]''' се првостепената административна поделба на државата. Сао Томе и Принсипе се поделени на две покраини.
 
== Покраини ==
Сао Томе и Принсипе има само две покраини, и тоа:
 
* [[Сао Томе (покраина)|Сао Томе]] - главен град на оваа покраина е [[Сао Томе]]. Покраината го зафаќа островот Сао Томе и истата е дом на најголем дел од населението на државата. Проценките за 2004 година кажуваат дека во покраината живеат 133.600 жители од вкупните 139.000 жители во државата.
 
* [[Принсипе (покраина)|Принсипе]] - главен град [[Санто Антонио]]. Покраината го зафаќа островот Принсипе со околните помали острови. Покраината има 142 километри квадратни и проценето население од околу 5.400 жители.
 
Покраините се поделени на окрузи, од кои шест се во Сао Томе, а една во Принсипе.
 
== Поврзано ==
* [[Административна поделба на Сао Томе и Принсипе]]
* [[Окрузи во Сао Томе и Принсипе]]
* [[Сао Томе и Принсипе]]
{{Сао Томе и Принсипе-никулец}}
 
[[CategoryКатегорија:Покраини во Сао Томе и Принсипе|*]]
 
[[bg:Административно деление на Сао Томе и Принсипи]]
[[pt:Províncias de São Tomé e Príncipe]]
[[ru:Административное деление Сан-Томе и Принсипи]]
[[sr:Провинције Сао Томе и ПринципеаПринсипеа]]
[[zh:圣多美和普林西比行政区划]]