Низа (математика): Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2+) (Робот: Менува ca:Successió (matemàtiques))
Нема опис на уредувањето
 
* '''множење:''' низата <math>(z_n)</math> се вика производ на низите ако важи:
:: <math>z_n = x_n -* y_n</math>
 
* '''делење:''' низата <math>(z_n)</math> се вика количник на низите ако важи:
Анонимен корисник