Разлика помеѓу преработките на „Подземни води“

Додадени 212 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Во Република Македонија има и '''''минерални извори'''''. Тие се делат на топли и студени извори. Во топлите изворитемпературата на водата е подолема од 20 °C, а во студените е помала од 20 °C. Топли извори има на 8 места и тие се преурадени во бањи, а студените се наоѓаат во близина на Скопје, Битола и Гевгелија.
 
[[Категорија:ГеологијаВода]]
[[Категорија:Водни површини]]
[[Категорија:Хидрологија]]
[[Категорија:Хидротехника]]
[[Категорија:Геотехничко инженерство]]
 
[[af:Grondwater]]