Габра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 212 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Габра''' е [[село]] во западниот дел на [[Бугарија]]. Се ноаѓа во планински реон помеѓу планините [[Средна Гора|Ихтиманска Средна Гора]] и [[Лозенска планина]] и има [[надморска висина]] од 892 m. Административно припаѓа на [[Oпштина Елин Пелин]], [[Софиска област]]. Според пописот на населението од [[2002]] година во село Габра живеале 1201 луѓе. Во близината на селото работи рударско претпријатие за [[лигнит]], кое што го експлоатира Чукуровскиот јаглен басен.
 
== Историја ==
620

уредувања