Габра: Разлика помеѓу преработките

Додадени 1.269 бајти ,  пред 14 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Габра''' е село во западниот дел на Бугарија. Се ноаѓа во планински реон помеѓу планините...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Габра''' е [[село]] во западниот дел на [[Бугарија]]. Се ноаѓа во планински реон помеѓу планините [[Средна Гора|Ихтиманска Средна Гора]] и [[Лозенска планина]] и има [[надморска висина]] од 892 m. Административно припаѓа на [[Oпштина Елин Пелин]], [[Софиска област]]. Според пописот на населението од [[2002]] година во село Габра живеале 1201 луѓе.
 
== Историја ==
Прв пат се споменува за селото во [[ноември]] [[1576]] година во еден отомански регистар на трговци на добиток. Документот и денеска се чува во Народната библиотека "Св.Св. Кирил и Методиј" во [[Софија]] како архивна единица 23 пот сигнатурен фонд 95 во кој што се четаат имињата на селаните од Чукурово (денес Габра), кој што имаат дадено добиток на [[Отоманска Империја|Отоманската Империја]].
 
Во [[25 декември]] [[1877]] година Чукурово е ослободено од [[турско ропство]]. После [[Берлински договор|Берлинскиот договор]] во близината на селото е демаркирана [[граница]]та помеѓу [[Кнежество Бугарија]] и [[Источна Румелија]]. Во [[1934]] година селото е преименувано и носи името на реката [[Габра (река)|Габра]]
 
{{Бугарија-никулец}}
620

уредувања